Nowa uchwała Sądu Najwyższego dotycząca zadośćuczynienia dla osób bliskich poszkodowanego

Nowa uchwała Sądu Najwyższego dotycząca zadośćuczynienia dla osób bliskich poszkodowanego

zadośćuczynienia dla osób bliskich poszkodowanego

Osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, nie przysługuje zadośćuczynienie pieniężne. Tak orzekł niedawno Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie siedmiu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. 

Jest to uchwała nie tylko niekorzystna dla osób bliskich osób poszkodowanych, ale jest to również uchwała która może wprowadzać mały zamęt, bowiem Sąd Najwyższy już raz wydał w tym zakresie uchwałę i w dodatku zgoła odmienną. W tej chwili dwie izby Sądu Najwyższego sprzecznie oceniają prawo do zadośćuczynienia.

Według Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, zajmującej się podobną sprawą, sąd ma prawo przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu (sygnatura akt III CZP 60/17).

W nowo zapadłej uchwale Sąd Najwyższy podkreślił o dziwo, że więzi rodzinne nie są dobrami osobistymi, dlatego nie podlegają ochronie środkami służącymi ochronie dóbr osobistych. Naruszenie, a nawet zerwanie więzi rodzinnych – według składu orzekającego - nie rodzi żadnych roszczeń z zakresu dóbr osobistych (vide: sygnatura akt I NSNZP 2/19, uchwała 7 sędziów z 22 października 2019 r.).



Zadośćuczynienia powypadkowe – adwokat Łódź Zgierz

Nasza kancelaria adwokacka w Łodzi i Zgierzu oferuje pomoc prawną w sprawach o odszkodowania i zadośćuczynienia  powypadkowe. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu odszkodowań dla naszych Klientów zarówno na etapie likwidacji szkody przed zakładami ubezpieczeń jak i w postępowaniach sądowych. Świadczymy również pomoc prawną w sprawach zaniżonych wycen powypadkowych. 


<< POWRÓT