Firma odszkodowawcza czy adwokat?

Firma odszkodowawcza czy adwokat?

Czy warto korzystać z firm odszkodowawczych?


Osoba, która padła ofiarą wypadku komunikacyjnego, liczy na odszkodowanie. Staje wówczas przed dylematem – czy skorzystać z pomocy firmy odszkodowawczej czy np. adwokata?

Firma odszkodowawcza

Firmy odszkodowawcze reklamują się dość agresywnie. W miastach można spotkać ich bilbordy, reklamy na przystankach, plakaty przy wejściach do klatek schodowych. Często w sobie tylko znany sposób same docierają do osób, które uległy wypadkom komunikacyjnym, naruszajac przy tym wszelkie możliwe regulacje dot. ochrony danych osobowych.

Proponowane przez nie rozwiązanie jest dość proste. Firma zajmie się uzyskaniem odszkodowania za klienta, fizycznie nie biorąc od niego ani złotówki. Weźmie za to natomiast prowizję od kwoty tego odszkodowania. Dla przykładu – jeśli odszkodowanie opiewać będzie na kwotę 30 000 złotych, firma zabierze zwykle dla siebie około 1/3, czyli 10 000 złotych.

Problem w tym, że firma odszkodowawcza najczęściej zawiera z ubezpieczycielem ugodę. Wysyła jedno pismo, dopina warunki ugody i czeka na przelew, od którego pobiera swoje wygrodzenie. Nie ma żadnych daleko idących negocjacji, a tym bardziej sporów sądowych. Szczególnie, że takie firmy zazwyczaj w swoich szeregach, jeśli nawet zatrudniają prawników, to raczej nie z uprawnieniami adwokatów czy radców prawnych. Jak zapewne nietrudno się domyślić – działanie w sposób szybki, prosty i bez zbytniego zaangażowania wcale nie daje klientowi maksimum tego, co mógłby uzyskać.

Adwokat

Właśnie dlatego najczęściej większe odszkodowanie uzyska się przy pomocy adwokata czy radcy prawnego. Ma on bowiem wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim uprawnienie do wystąpienia na drogę sądową. Nie zawiera mało opłacalnej ugody, ale walczy o odszkodowanie w sądzie. Dla przykładu w pozwie zamiast wspomnianych 30 000 złotych, wskazuje wartość przedmiotu sporu jako 100 000 złotych.

W zależności od okoliczności sprawy, sąd może orzec odszkodowanie w takiej wysokości bądź mniejszej. Nawet jeśli ma miejsce ta druga sytuacja, często postępowanie kończy się na kwocie rzędu 60 000 czy nawet 80 000 złotych.


Adwokat czy biuro odszkodowawcze?

Jak widać, firma odszkodowawcza rozwiąże sprawę w szybszy i prostszy sposób, przy minimalnym zaangażowaniu. W ten sposób odszkodowanie również będzie zazwyczaj wyraźnie mniejsze.

Tymczasem adwokat zaangażuje się w sprawę, nie zakończy jej na niekorzystnej ugodzie, ale wystąpi do sądu. W efekcie, choć postępowanie może trwać wyraźnie dłużej, możliwe jest uzyskanie odszkodowania w wysokości nawet dwukrotnie większej.

Więcej na ten temat znajdziecie Państwo na naszym wpisie znajdującym się pod linkiem: www.adwokat-sekpiotr.pl/odszkodowania.

Dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynień Łódź Zgierz

Potrzebujesz pomocy w dochodzeniu odszkodowania, zadośćuczynienia, zwrotu kosztów leczenia bądź renty od zakładu ubezpieczeń bądź od sprawcy szkody? W takim razie zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką. Przeanalizujemy Państwa dokumenty, zaproponujemy możliwe rozwiązania prawne i poprowadzimy Państwa sprawę w sposób kompleksowy.


<< POWRÓT